Edukacja w Unii Europejskiej

 Klasa 6c i 7a przygotowała informacje na temat edukacji w różnych krajach Unii Europejskiej. Przeczytajcie i porównajcie jak wygląda nauczanie dzieci i młodzieży u nas, a jak u nich :)

źródło: https://www.gov.pl/web/finanse/budzet-ue-na-rok-2020

Czym odznacza się i różni od polskiego fiński system edukacji?

 



Lekcje i wakacje fińskich uczniów

Fińskie dzieci spędzają mniej czasu w szkole niż spędza się w Polsce bądź innych krajach. Spędzają oni w szkole około 706 godzin rocznie, gdy w Polsce spędza się ich około 746. Fińskie szkoły są również bardziej nastawione na zainteresowania ucznia, oraz pomagają im je pogłębiać. Wakacje są tam natomiast dłuższe niż nasze, ponieważ trwają od 10 do 11 tygodni, a Finowie twierdzą, że dzięki temu dzieci nie są przemęczone i wypalone, a ich koncentracja i przyswajanie wiedzy się poprawiają.

Klasy w Finlandii

Ilość osób w Fińskich klasach również odbiega od ilości w Polsce. W Finlandii w większości przypadków nie jest to więcej niż 20 osób, gdzie w Polsce może być to nawet 26 osób bądź więcej.

Brak rankingów

W Fińskich szkołach nie ma podziału, na szkołę lepszą lub gorszą, przez podział na średnią, tak samo jak nie określa się uczniów lepszymi lub gorszymi, aby nie czuli się smutni bądź urażeni.

Nie ma również odrębnych programów dla uzdolnionych uczniów, gdyż Finlandia dąży do tego, aby każdy miał równe szanse w rozwijaniu skrzydeł.

Hierarchia
Nauczyciele współpracują z uczniami na zasadach partnerskich, a hierarchia jest ograniczona.

Prace domowe
Niektórzy twierdzą, że w fińskich szkołach nie ma prac domowych. Poniekąd mają rację, gdyż w tamtejszych szkołach teoretycznie są zadania domowe, ale nie są to zadania w żadnym stopniu podobne do tych polskich.

Mniej dozoru
Nie istnieje jeden sztywny i szczegółowy program dla całego kraju (nie panuje jednak też edukacyjna anarchia). Nie ma także inspektoratu szkolnego. Nauczyciel nie musi spowiadać się z każdej godziny lekcyjnej, uzupełniać ton dokumentacji, co oszczędza mu stresu, który znają dobrze polscy nauczyciele.


 

 


Edukacja w Hiszpanii

 

O Hiszpanii

Hiszpania leży w zachodniej części Europy Południowej na Półwyspie Iberyjskim, jej terytorium obejmuje również Wyspy Kanaryjskie i Baleary. Zajmuje powierzchnię około 504,8 tys. km² i liczy 46 mln mieszkańców. Jest to teren raczej suchy, z gorącym latem oraz łagodną zimą. Hiszpanie praktykują tradycje sjesty przez co szkolny plan dnia również ją uwzględnia. 

 

Edukacja w Hiszpanii

Szkoła podstawowa jest obowiązkowa i trwa od szóstego do dwunastego roku życia. Większość szkół oferuje dla dzieci bardzo przyjazne środowisko i sprzyjającą nauce atmosferę. Po ukończeniu szkoły podstawowej dziecko musi udać się do szkoły średniej, gdzie spędzi kolejne cztery lata. Szkoła średnia jest obowiązkowa i trwa od dwunastego do szesnastego roku życia.

 

Tydzień w hiszpańskiej szkole

Tygodniowy plan zajęć różni się w zależności od szkoły i regionu. Większość dzieci uczęszcza do szkół podstawowych od 9 rano i zostaje w niej do południa. Długa przerwa na lunch to w zasadzie trzy godziny. Zajęcia zaczynają się ponownie o 15:00 i kończą o 17:00. Lunch w szkole zazwyczaj jest dostępny w szkolnych stołówkach, chociaż niektóre dzieci przynoszą własne jedzenie bądź wracają do domu na obiad. Obiad uważany jest za główny posiłek w Hiszpanii.

 

Wakacje

W Hiszpanii rok szkolny rozpoczyna się zwykle w połowie września i trwa do połowy czerwca. Hiszpania ma jedne z najdłuższych wakacji szkolnych w całej Europie.

Poza wakacjami uczniowie hiszpańskich szkół mają wolne od nauki w okresie Świąt Bożego Narodzenia – dwa tygodnie oraz Wielkanocy – dwa tygodnie. Czas uczęszczania dziecka do szkoły jest uzależniony od regionu Hiszpanii, w którym znajduje się szkoła. Również różne szkoły posiadają różne czasy otwarcia i trwania semestrów. 

Rok szkolny dzieli się na trzy semestry, gdzie wakacje letnie trwają prawie 3 miesiące! (viva Espana !)

- semestr zimowy (od września do grudnia)

- semestr wiosenny (od stycznia do przerwy Wielkanocnej)

- semestr letni (po Wielkanocy do końca czerwca)




SYSTEM EDUKACJI W NIEMCZECH


Na terenie państwa niemieckiego obowiązek szkolny dotyczy uczniów w wieku od 6–18 lat.

Pierwszym etapem kształcenia jest przedszkole, jest to nieobowiązkowy etap. Przedszkola te funkcjonują od poniedziałku do piątku, a niektóre również w soboty i niedzielę.

Następny etap to szkoła podstawowa, etap ten zaczyna się w wieku mniej więcej 6 lat i trwa przez 4 lata (wyjątkiem Jest Berlin gdzie uczniowie uczęszczają do szkoły przez 6 lat), jest on obowiązkowym etapem kształcenia.

Kolejny etap nauki to gimnazjum, które trwa 9 lat, jest ono przeznaczone dla uczniów którzy odznaczali się dużymi osiągnięciami w szkole podstawowej. Kończy się ono egzaminem maturalnym.

Szkoła główna jest przeznaczona dla uczniów, którzy osiągnęli słabsze wyniki podczas edukacji w szkole podstawowej. Trwa od 5 do 6 lat. Po ukończeniu szkoły głównej absolwent otrzymuje tzw. „Hauptschulabschluss”, który stanowi podstawę przyjęcia do szkoły zawodowej.

Szkoła realna - nauka trwa 5 - 6 lat. Szkoła jest przeznaczona dla uczniów, którzy chcą udać się na praktykę, naukę lub chcą podjąć pracę. Kończy się egzaminem tzw. „Realschulabschluss”.

Studia wyższe - celem studiów jest przygotowanie do wykonywania zawodu. czas studiów licencjackich wynosi w wyższych szkołach zawodowych 4 lata, a na uczelniach uniwersyteckich 4,5 roku, a studia magisterskie trwają 2 lata.

Źródła: System oświaty w Niemczech – Wikipedia, wolna encyklopedia



Nauka we Francji obowiązuje od 6 do 16 roku życia i jest obowiązkowa. Oświata jest finansowana z budżetu państwa.

Etapy nauki.

Edukacja przedszkolna
– jest nieobowiązkowa i bezpłatna. Przeznaczona jest dla dzieci od 3 do 6 lat.

1 etap
- szkoła elementarna. Większość uczniów rozpoczyna ją w wieku 6 lat, jednak jest możliwość rozpoczęcia także w wieku 5 i 7 lat. Szkoła trwa przez 5 lat i dzieli się na 3 cykle.

2 etap
- collège, odpowiednik polskiego gimnazjum. Trwa 4 lata i dzieli się na 2 cykle.
W tej szkole uczniowie wybierają profile zgodnie z ich zainteresowaniami. Nauka kończy się egzaminami z następujących przedmiotów: języka francuskiego, matematyki, historii Francji i geografii Francji.

3 etap – szkoły średnie, które dzielą się na:

Licea profilowane – nauka w tej szkole kończy się maturą i przepustką na studia.

Szkoły zawodowe
– po ukończeniu szkoły uczeń otrzymuje świadectwo umiejętności zawodowych bądź robotnika wykwalifikowanego.

Technikum – czyli BAC professionnel. Uczeń po zakończeniu otrzymuje świadectwo zawodowe i pisze maturę, dzięki której może przystępować do dalszej nauki.

Organizacja czasu nauczania


Wolne dni w tygodniu to sobota i niedziela. W szkołach elementarnych w środę lekcje trwają tylko do południa. W innych dniach w południe jest około dwu godzinna przerwa na obiad, później lekcje trwają dalej zwykle do godziny 16. Na wyższych poziomach nauki lekcje odbywają się zgodnie z planem obowiązującym w danej szkole.

Uczniowie francuscy oprócz wakacji letnich (lipiec, sierpień) mają wolne: Vacances de la Toussaint (przy uroczystości Wszystkich Świętych – 12 dni), Vacances de Noël (wakacje na Boże Narodzenie – 17 dni), Vacances d’hiver (zimowe – 16 dni) i Vacances de printemps (wiosenne – 16 dni). Dokładne daty ferii zależą od strefy, w której znajduje się szkoła.

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%9Bwiata_we_Francji
https://eurydice.org.pl/systemy-edukacji-w-europie/francja-2/

                                                                                                                                  Julia Froelich 7a

  


Komentarze