Warto przeczytać według 4c!

 

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich –

do czytania zachęca klasa IV C


To uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne.

· W Hiszpanii Dzień Książki to od 1930 roku oficjalne święto, a od 1964 roku obchodzi się je we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

· 23 kwietnia świętuje się w Katalonii bardzo uroczyście. To dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją tego dnia wręczano kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał Święty Jerzy. Z czasem kobiety też zaczęły dawać podarunki i były to właśnie książki.

· Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andres.

· W 1995 roku UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a stało się to na wniosek rządu Hiszpanii.

· 23 kwietnia to również ważna data dla literatury na całym świecie. W tym dniu, w roku 1616 zmarli: Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego).

· 23 kwietnia to także rocznica urodzin lub śmierci kilku wybitnych pisarzy, między innymi Vladimira Nabokova , Maurice’a Druona, Halldora Laxnessa, Josepa Pla i Manuela Mejia Vallejo.

· W Wielkiej Brytanii Dzień Książki obchodzony jest marcu. 23 kwietnia to na Wyspach Dzień Świętego Jerzego. Jest on patronem Wielkiej Brytanii i to ważny dzień w narodowym kalendarzu. Dlatego 23 kwietnia Anglia będzie celebrowała Światową Noc Książki. Na pewno będzie sporo atrakcji, ponieważ program co roku jest bardzo bogaty.

· UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO, jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo. W 2016 roku tytuł Światowej Stolicy Książki otrzymał Wrocław.



W 2021 roku Światową Stolicą Książki będzie stolica Gruzji Tbilisi.

Przygotowany przez władze program odbędzie się pod hasłem: „Ok. So your next book is…?” (Ok. A więc twoja następna książka to…?) i skoncentruje się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii jako narzędzi promocji czytelnictwa wśród młodzieży, a także osób, którzy mają ograniczony dostęp do książek.

Prawa autorskie
23 kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też, jak sama nazwa wskazuje, dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki pewnie by nie istniał.

Co to jest prawo autorskie? Zgodnie z definicją słownikową to „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”. Oczywiście jest to duże uogólnienie i zagłębiając się w temat sprawa okazuje się bardziej skomplikowana. Na szczęście obecnie prawa autorskiego nie można utracić, chyba że właściciel dzieła dobrowolnie zrzeknie się go. I choć aktualnie większość utworów „z urzędu” jest chroniona prawami autorskimi od momentu powstania, to warto pamiętać o formalnościach, które w razie problemów mogą rozstrzygnąć ewentualne spory.






Tegoroczne obchody Dnia Książki będą nieco inne, bo przeniosą się do świata wirtualnego. Warto śledzić informacje o promocjach książkowych, akcjach czytelniczych i konkursach. Przypominamy również, że nasza szkoła od 2019 roku włączyła się do akcji „Przeczytam 52 książki”, podsumowanie pierwszej edycji oraz recenzje wybranych książek będzie można zobaczyć na stronie szkolnej biblioteki.

Zapraszamy do obejrzenie filmu „Jak powstaje książka”:

https://youtu.be/icdV3QZb10Q

 

źródła:

https://wydawca.com.pl/2019/10/16/tbilisi-swiatowa-stolica-ksiazki-w-2021/

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_Ksi%C4%85%C5%BCki_i_Praw_Autorskich

https://www.gandalf.com.pl/blog/swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich/

 

LISTA KSIĄŻEK POLECANYCH PRZEZ UCZNIÓW KLASY IVC

1.     Jeff Kinney „Dziennik Cwaniaczka – Rodrick rządzi”

Opowiada o przygodach chłopca o imieniu Greg i jego zwariowanej rodzinie. Greg ciągle kłóci się  ze starszym bratem Rodrickiem, robią sobie nawzajem śmieszne kawały. Mają też młodszego braciszka, który ciągle skarży na Grega do mamy, która wymyśla coraz dziwniejsze metody na pogodzenie się braci.

Zachęcam do przeczytania, ponieważ książka jest bardzo śmieszna i ma bardzo ciekawe ilustracje. Polecam!!! (Paweł Bucki)

Książka, którą polecam, to seria książek „Dziennik Cwaniaczka”, autor: Jeff Kinney. 

Opowiada o nastolatku Gregu i jego różnych zwariowanych przygodach. 

Zachęcam do przeczytania, ponieważ jest to fajna książka. Ja jestem osobą, która nie lubi czytać, a jakoś ta seria bardzo mi przypadła do gustu. (Filip Łopaciuk)

 


 


2. Erin Hunter „Wojownicy”

Książka opowiada o dzikich kotach prowadzących swoje klany. Zachęcam do przeczytania, ponieważ seria jest bardzo ciekawa, wciągająca, wzruszająca oraz na pewno spodoba się miłośnikom kotów i nie tylko. (Oliwia Rusin)

3.     Rafał Witek „Zgniłobrody i luneta przeznaczenia”

Opowiada o dwójce dzieci, które chcą pomóc piratowi, przeniesionemu przez zaczarowaną lunetę z jego epoki do czasów teraźniejszych. Najciekawszą przygodą było udawane porwanie dziewczynki. Dziewczynka zamknęła się w toalecie i udawała, że porwał i zamknął ją tam pirat Zgniłobrody, a w ramach okupu żąda pizzę i colę.

Zachęcam do przeczytania, ponieważ jest bardzo zabawna i śmieszna. (Łukasz Bucki)

4.     Andrzej Maleszka „Magiczne drzewo – Czerwone krzesło”

Książka opowiada o magicznym krześle, które spełniało marzenia. Zachęcam do przeczytania tej historii, bo jest przygodowa, pełna akcji i śmiesznych sytuacji. (Aleksander Musiał)

Książka opowiada o zaczarowanym drzewie, które się złamało I zrobiono z niego setki magicznych przedmiotów. Zachęcam do przeczytania, ponieważ książka jest bardzo śmieszna i ciekawa. (Przemek Olbiński)

            Książka opowiada o przygodach trójki dzieci, które na swojej drodze spotykają magiczne krzesło. Zachęcam do przeczytania, ponieważ bohaterowie przeżywają niesamowite i magiczne przygody, które bywają czasami śmieszne, a czasem bardzo niebezpieczne. (Dawid Sanli)




5. Andy Griffiths “Piętrowy domek na drzewie” (seria)

Książka opowiada o autorach, którzy przeżywają ciekawe przygody, np. Spotykają latające koty pomalowane na kanarkowo - żółto. Zachęcam do przeczytania, ponieważ każdy, kto wierzy w magię, pokocha tę książkę. (Mateusz Reder)

Książka opowiada o dwóch chłopcach, którzy mieszkają w 13-piętrowym domku na drzewie i przeżywają  różne przygody, które opisują w książkach.

Zachęcam do przeczytania, ponieważ wielu dzieciom pewnie się  spodoba ta historia, trzeba tylko poruszyć wyobraźnią. (Szymon Pudołek)

Książka opowiada o zwariowanych i niewykonalnych przygodach Terryego i Andiego.

Najbardziej podobała mi się przygoda z mrówkami.

Polecam tę książkę dlatego, że ma dużo zabawnych historii i wielu czytelnikom może się spodobać. (Mateusz Klaja)


6.    Holly Webb „Kora jest samotna” (seria „Zaopiekuj się mną”)

Opowiada o psie Korze i o dziewczynce Helence ,która nie umie się przekonać do Kory, aż do chwili, kiedy jej brat Waldek łamie sobie nogę. 

Książka podobała mi się ,ponieważ Kora była słodka i miała wiele różnych przygód.  (Natalia Reder)

 


 

 

7.     „Podręcznik gracza Minecraft - Dungeons”

Książka opowiada o świecie Minecrafta w  grze. Najciekawsze w tej książce były tajne misje. Podobały mi się zbroje i bronie. Zaskoczyła mnie fabuła.

Zachęcam do przeczytania, ponieważ zdobędziesz wiedzę, jak zostać lepszym graczem. (Oliwier Zawada)

 

8.     J.K. Rowling “Harry Potter i kamień filozoficzny”

Książka ta opowiada o ciekawych przygodach chłopca o imieniu Harry, którego życie zmienia się z nadejściem jedenastych urodzin. Harry w tym dniu dowiaduje się, że jest czarodziejem. Według mnie najciekawsza i najbardziej zaskakująca była ostatnia scena książki. (Wojtek Sroka)

Opowiada o przygodach głównego bohatera, jedenastoletniego chłopca Harrego Pottera. Książka jest ciekawa dlatego, że jej akcja dzieje się w magicznej szkole Hogwartu.
Bohater i jego przyjaciele spotykają wiele postaci, których nie ma na tym świecie. W książce występują czarodzieje, którzy używają dużo zaklęć i eliksirów, których uczą się na lekcjach magii. Według mnie najciekawsze była szkoła, do której uczęszczali czarodzieje i ludzie.
Lubię książki fantastyczne, w których jest tajemniczo i magicznie. Polecam i zachęcam do przeczytania całej serii J.K. Rowling o Harrym Potterze. (Kasia Górnicz)

 

9.     Barbara Kosmowska “Panna Foch”

 

Książka opowiada o dziewczynce, która przeprowadziła się z Warszawy na wieś. Była tak bardzo źle nastawiona do mieszkania na wsi, że na wszystko była obrażona.

Zachęcam do przeczytania, ponieważ oprócz tego, że opisuje przygody Panny Foch to jest również śmieszna. (Paulina Kłys)


 

10.  Olivia Tuffin „Deresz z parkowej stajni”

Książka opowiada o dziewczynie, jej koniu, zawodach jeździeckich,  problemach, sukcesach, porażkach i życiu miłosnym głównej bohaterki. Cała książka była bardzo ciekawa i wciągająca, ale w niektórych momentach akcja nie rozwinęła się  tak jakbym tego chciała. (Helena Kulczak)


11. Jeff Kinney „Teraz Rowley – Ahoj, przygodo!”

W tej książce podoba mi się to, że główny bohater ma dobre serce. Zaskoczyło mnie, że rozmawiają o syrenie Disney’a. Zachęcam do przeczytania tej książki, bo jest bardzo śmieszna. (Marcel Łempiński)



12. Cube Kid „Pamiętnik 8-bitowego wojownika”

            Książka opowiada o chłopaku z wioski, które chce zostać wojownikiem. Najciekawsze było to, że ta opowieść odbywała się w Minecrafcie. Podobało mi się, że akcja była ciekawa i śmieszna. Zachęcam do przeczytania, ponieważ wydaje mi się, że spodoba się każdemu, kto lubi Minecrafta i ciekawe historie. (Szymon Tomaszewski)




13. Marta Kisiel „Małe Licho i tajemnica Niebożątka”

            Książka dla dzieci i dorosłych, pełna humoru, akcji oraz niesamowitych postaci. Bohaterem jest mały chłopiec, mieszkający w starym Domu wraz z mamą, wujkami oraz dwoma aniołami stróżami, różowymi królikami, potworami z mackami, zjawami na strychu i jeszcze kilkoma dziwadłami.

I wszystko toczyłoby się swoim spokojnym torem, gdyby nie to, że chłopiec rozpoczyna naukę w szkole. Jak odnalazł się w nowej sytuacji i kim naprawdę jest Bożek, dowiecie się czytając pierwszą część historii opowiedzianej przez M. Kisiel.





Polecam – Barbara Śmigasiewicz

 

Komentarze