UZALEŻNIENIA

 Klasa 6D i 7C poruszyła bardzo ważny temat, jakim są UZALEŻNIENIA. Z ich opracowań dowiecie się czym są uzależnienia i czym one skutkują. Przeczytajcie uważnie i wybierajcie mądrze. DBAJCIE O SIEBIE! 

źródło:https://www.zyciepw.pl/konferencja-%CB%9Dwolni-od-uzaleznien-kreatywni-w-zyciu-w-radzyminie


KLASA VII C

Wolni od nałogów

Co to jest uzależnienie?

Uzależnienie, zwane również nałogiem, to nabyty stan, w którym stale potrzebujemy wykonywania jakiejś czynności lub zażywania substancji w celu wywołania konkretnych efektów. Jeśli do tego nie dojdzie, mogą się pojawić nieprzyjemne objawy. 

Przykładowe uzależnienia

- uzależnienie od alkoholu (alkoholizm)

- papierosów (nikotynizm)

- narkotyków (narkomania)

- napojów energetyzujących

- Internetu (siecioholizm)

- odchudzania (permareksja)

- samookaleczania (autoagresja) 

Uzależnienie od alkoholu
Zaczyna się od niedużych ilości, ale spożywanych systematycznie. To nałóg związany z nadużywaniem etanolu - stanowi jedną z najbardziej dotkliwych społecznie toksykomanii. W małych ilościach alkohol powoduje poprawę samopoczucia u człowieka, nadmierną wesołość, spowalnia reakcje na bodźce oraz podwyższa ocenę własnych możliwości. Pod wpływem alkoholu człowiek może zrobić wiele złych i głupich rzeczy. Gdy jest się pijanym, można nawet stracić przytomność. Często także na następny dzień ma się tzw. „kaca”, objawiającego się głównie bólem głowy. 



Uzależnienie od papierosów

Wiele młodych osób sięga po papierosy między innymi żeby zaimponować swoim znajomym, lub po prostu dopasować się do otoczenia w którym przebywają. Myślą, że z papierosem w buzi będą sprawiać wrażenie bardziej dorosłych. W skład papierosa, oprócz nikotyny, wchodzi wiele substancji szkodliwych dla zdrowia i rakotwórczych, takich jak: tlenek węgla, amoniak, substancje smoliste, aceton, chlorek winylu, kadm, fenol oraz cyjanowodór. Mamy 2 typy palenia: bierne i czynne. Bierne polega na wdychaniu szkodliwych substancji papierosów z otoczenia np. stanie blisko obok osoby palącej. Czynne oznacza nałogowe palenie papierosów. Palenie nikotyny ma bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie. M.in. podrażnia przełyk, żołądek oraz zatruwa układ oddechowy. Papierosy zawierają w sobie około 4000 substancji chemicznych, z czego aż 40 jest rakotwórczych. Wywołują one choroby nowotworowe.




Uzależnienie od narkotyków

Uzależnienie od narkotyków to uzależnienie od zażywania substancji chemicznych wpływających na czynność mózgu. Uzależnienie od narkotyków możemy podzielić ze względu na zażywane substancje: morfinizm - uzależnienie od morfiny; kokainizm - uzależnienie od kokainy; heroinizm - uzależnienie od heroiny. Najczęściej okres uzależnienia od narkotyków dzieli się na kilka faz. Pierwszą fazą jest inicjacja, która dotyczy wszystkich osób które miały przynajmniej jednorazowy kontakt z narkotykami. Następną fazą jest faza eksperymentalna, która następuje wtedy, gdy dana osoba już kilkukrotnie zażyła daną substancje. Głównym powodem ciągłego przyjmowania narkotyków jest m.in. ciekawość oraz chęć pogłębienia pozytywnych doznań po zażyciu narkotyku. Faza regularnego zażywania narkotyków pojawia się kiedy osoba zażywa narkotyki w dużych dawkach oraz w małych odstępach czasu. Pojawiają się problemy w pracy, relacjach rodzinnych oraz problemy finansowe. Ostatnią fazą jest faza uzależnienia, w tej fazie osoba która zażywa narkotyki nie jest w stanie samodzielnie podjąć decyzji o zakończeniu przyjmowania danej substancji. Skutkami zażywania narkotyków przez dłuższy czas mogą być trwale zmiany w funkcjonowaniu psychicznym, emocjonalnym i społecznym, choroby psychiczne czy zaburzenia funkcjonowania niektórych narządów.


Uzależnienie od napojów energetyzujących
Energetyki to różnego typu napoje lub batoniki zawierające substancje chemiczne, które dodają nam siły, pobudzają umysł czy stymulują mózg. Dzięki temu czujemy większą jasność umysłu, lepiej się koncentrujemy i nie jesteśmy senni. Zyskujemy też dodatkową energię i czujemy mniejsze zmęczenie. Energetyki używane od czasu do czasu i w małej ilości są bezpieczne, lecz nadmierne ich spożywanie może doprowadzić do uzależnień. Do takiej sytuacji nie można dopuścić, ponieważ zawierają one substancje chemiczne, które mogą w nadmiernej ilości doprowadzić do problemów ze zdrowiem takich jak np. trudności w koncentracji, obniżenie nastroju czy bóle głowy.




Uzależnienie od Internetu

Uzależnienie od Internetu to stan zdrowia zaburzenia psychicznego, przez który nie chcemy odcinać się od Internetu. Charakteryzuje się szczególną niechęcią interakcji ze światem oraz ciągłym "siedzeniem" w sieci, np. granie w gry, oglądanie multimediów, zakupy przez Internet, oglądanie filmików na serwisie YouTube, czatowanie, itp. Uzależnienie to może zniszczyć nasze relacje z bliskimi oraz obniżyć oceny w szkole. Najbardziej narażeni na uzależnienie są nastolatkowie i młodzi dorośli. Na początku Internet sprawia nam przyjemność, ale później robi się to uciążliwe. Powoli męczymy się, robią się nam wory pod oczami, robimy się zmęczeni. Im więcej spędzamy czasu w Internecie, tym bardziej się uzależniamy i nie mamy kontroli nad swoimi działaniami. Następnie wciągamy w to swoich znajomych, lub rodzinę. Później nie możemy odejść od komputera, telefonu czy tableta. Moglibyśmy siedzieć i patrzyć się w ekran przez cały czas. Ograniczamy przez to sen oraz odstawiamy jedzenie, naukę, pracę i zaniedbujemy się.


Uzależnienie od odchudzania

Uzależnienie od odchudzania, zwane też zaburzeniami odżywiania, polega na ciągłym dążeniu do utraty masy ciała. Dotyka głównie kobiety, szczególnie te o niskim poczuciu wartości i bardzo ambitne. Kiedy ktoś ma nadwagę, zrzucenie dodatkowych kilogramów jest wskazane. Nie powinno się tego jednak robić na własną rękę, stosując różne informacje dostępne w Internecie, które nie zawsze mogą być skuteczne i bezpieczne. Najlepiej odchudzać się z pomocą doświadczonego dietetyka, który pomoże nam w tym w bezpieczny i efektowny sposób. Sygnały, które powinny nas zaniepokoić co do tego uzależnienia to: całe życie zaczyna obracać się wokół odchudzania; odchudzanie to dla nas jedyne źródło radości; kiedy niemożliwe jest odchudzanie się, pojawiają się u nas negatywne emocje; w wyniku naszego zachowania powstaje konflikt z rodziną i znajomymi. Uzależnienie to jest bardzo niebezpieczne, bo prowadzi do ciągłych niedoborów różnych substancji, a w konsekwencji do zaburzeń funkcjonowania organizmu. Może także przekształcić się w anoreksję.



Uzależnienie od samookaleczania

Uzależnienie od samookaleczania to jedno z najbardziej niebezpiecznych uzależnień. Prowadzi nie tylko do śmierci, ale też do blizn, które pozostają na całe życie. Niektórzy robią to z powodu problemów psychicznych, z samotności, inni ze stresu, a jeszcze inni ze smutku. Możemy nawet nie zdawać sobie z tego sprawy, że ktoś z naszych przyjaciół, rodziny lub otoczenia się samookalecza. Takim osobom należy jak najszybciej pomóc. Gdy ktoś już raz posunął się do tego, zrobi to drugi i kolejny raz. Z roku na rok coraz więcej nastolatków zaczyna się okaleczać, zamiast porozmawiać z kimś o swoich problemach, ponieważ nie ma świadomości skali problemu. Przede wszystkim chodzi tu o zamianę bólu psychicznego na ból fizyczny - z tym drugim łatwiej umiemy sobie poradzić.



Jak zapobiegać i leczyć uzależnienia?

Trudno jest leczyć uzależnienia – lepiej im zapobiegać.

 

Zapobieganie uzależnieniom
Należy być asertywnym i unikać zadawania się z osobami, które mają na nas zły wpływ. Trzeba uważać, aby nasze przyzwyczajenia nie przekształciły się w złe nawyki, a co za tym idzie nałogi. Kiedy masz jakiś problem, porozmawiaj z rodzicami lub kimś, komu ufasz.

 

Leczenie uzależnień

Kiedy podejrzewamy, że jesteśmy uzależnieni lub ktoś z naszego otoczenia jest, najlepiej zgłosić się do psychologa. Trzeba też zapewnić wsparcie osobie uzależnionej. Proces leczenia uzależnień jest długi i ciężki, jednak da się z tego wyjść.

 

Źródła

Tekst:

https://www.hellozdrowie.pl/wplyw-palenia-papierosow-na-organizm-i-zdrowie-dlaczego-nikotyna-jest-szkodliwa/

https://www.google.com/search?q=dlaczego+m%C5%82odzie%C5%BC+si%C4%99ga+po+papierosy&oq=dlaczego+m%C5%82odzi&aqs=chrome.0.0j69i57j0l6.8173j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8 

https://www.google.com/search?q=skutki+d%C5%82ugotrwa%C5%82ego+palenia+papieros%C3%B3w&oq=skutki+d%C5%82ugotrwa%C5%82ego+pale&aqs=chrome.0.0j69i57j0l2.8697j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8  

https://www.medonet.pl/zdrowie,uzaleznienie-od-narkotykow---objawy--przyczyny--leczenie,artykul,1730932.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Narkomania

https://www.medme.pl/cogninet/artykuly/jak-energetyki-napoje-energetyczne-wplywaja-na-prace-mozgu,67421.html

https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/siecioholizm/uzaleznienie-od-internetu

https://kcalmar.com/blog/2017/07/17/uzaleznienie-od-odchudzania-kiedy-dieta-staje-sie-nalogiem/

 

Obrazy:

https://cotozachoroba.pl/wp-content/uploads/2019/04/Alkoholizm-objawy-przyczyny-leczenie-1140x760.jpg

https://krokdozdrowia.com/wp-content/uploads/2016/09/p%C5%82uca.jpg

http://uzaleznienie.com.pl/wp-content/uploads/2019/03/Fotolia_177721431_Subscription_Monthly_M.jpg

https://rehab-terapia.pl/wp-content/uploads/2016/04/uzaleznienie-od-komputera-pomoc.jpg

https://everethnews.pl/wp-content/uploads/2018/03/90616986_xxl.jpg

https://gfx.zdrowie.radiozet.pl/var/radiozetzdrowie/storage/images/psychologia/psychoterapia/jak-zmienia-sie-narkoman-przez-lata-uzaleznienie-od-narkotykow-przyczyny/1068905-1-pol-PL/Jak-zmienia-sie-twarz-narkomana-przez-lata_article.jpg

https://krokdozdrowia.com/wp-content/uploads/2020/11/anoreksja-370x247.jpg

 


KLASA VI D

Uzależnienie od telefonu

Uzależnienie od telefonu objawia się przede wszystkim ciągłym przymusem korzystania ze telefonu. Człowiek nie potrafi wytrzymać nawet kilku minut bez sięgnięcia po niego. Uzależnienie od telefonu u dzieci może wpłynąć na pogorszenie się wyników w szkole, gdy nie są one w stanie skupić się na lekcji, a cały czas wolny spędzają w świecie wirtualnym.

Z każdym dniem, technologia coraz bardziej wypełnia nasze codzienne życie. Dużo  osób odczuwa niepokój, jeśli zgubi telefon, nawet jeśli trwa to tylko na kilka minut.

Objawy uzależnienia od telefonu:

1. Ciągle zerkamy na telefon, żeby sprawdzić, czy ktoś do mnie nie napisał.

2. Nosimy przy sobie ładowarkę lub powerbank, w razie, gdyby mój telefon się rozładował.

3. Kiedy nie mamy ze sobą telefonu, odczuwamy zdenerwowanie.

4. Poświęcamy dużo czasu na korzystanie z telefonu, aby poczuć się lepiej

4. Nie wyobrażamy sobie życia codziennego bez telefonu, zaniedbujemy codzienne obowiązki na rzecz korzystania z telefonu.

5. Zdarza nam się nie dosypiać, bo używamy telefonu, np. SMS-ujemy, gramy w gry, korzystamy z Internetu.

Przygotowała Zuzanna Opitek kl. VID

Źródła:

www.psychoterapia.org

www.pokonajlek.pl

Uzależnienie od mediów społecznościowych

         Uzależnień jest wiele, niektóre towarzyszą nam już od jakiegoś czasu, jednak są również uzależnienia takie, których wcześniej nie znaliśmy. Takim uzależnieniem są media społecznościowe. Mogą być one groźne pod względem psychicznym oraz mogą stanowić niebezpieczeństwo w realnym świecie.

      Media społecznościowe uzależniają stopniowo i mogą stać się groźne, gdy nierozsądnie z nich korzystamy. Powoli wciągają nas w swój świat, przeglądamy je przez długie godziny, nie będąc świadomym upływającego czasu. Tak długie obcowanie z wirtualną rzeczywistością skutkuje nie tylko pogorszeniem wzroku, snu, ale przede wszystkim utratą kontaktu z przyjaciółmi i bliskimi. To wszystko wpływa na coraz gorsze samopoczucie i głębszą ucieczkę w ten wyidealizowany i nierealny świat.

      Komunikatory pomagają nam się porozumiewać szczególnie w czasie światowej pandemii. Jednak pamiętajmy, że publikowanie niektórych informacji może okazać się bardzo niebezpieczne. Podawanie adresu czy danych osobowych może narazić nas na utratę pieniędzy, czy wykorzystanie tych danych do innych celów, jak np. zaplanowanie kradzieży w naszym miejscu zamieszkania. Korzystając z tego typu portali musimy się również liczyć z hejtem, który może dotknąć każdego z nas. Aby skutki powiązane z tym negatywnym zjawiskiem  nas nie dotknęły, trzeba dokładnie przemyśleć co publikujemy, jakie informacje, jakie zdjęcia i filmy udostępniamy. Jednakże zawsze możemy spotkać się
z nieprzychylnymi komentarzami i uwagami, wtedy powinniśmy się nimi nie przejmować.

Media społecznościowe same w sobie nie są złe, jednak musimy uważać by za bardzo nas nie pochłonęły i żebyśmy nie stracili kontaktu z rzeczywistością.

Przygotowała Agata Knyżewska kl. VID


Uzależnienie od zakupów

         Jednym z uzależnień jest uzależnienie od zakupów, czyli zakupoholizm. Nazywa się ono tak, ponieważ ludzie którzy mają to uzależnienie cały czas kupują nie potrzebne im do życia rzeczy.  Nie mogą  oprzeć się pokusie ciągłego kupowania, wchodzą do sklepu i zagłębiają się w uzależnienie. Jednymi z najczęstszych objaw zakupoholizmu to poświęcanie większości swojego czasu na robieniu zakupów i myśleniu tylko o nich.

      Zakupoholizm to uzależnienie XXI wieku, na które najbardziej podatne są  nastolatki i młodzi ludzie. Wielu ludzi dzięki zakupom odbiega od złych myśli i problemów, dzięki nim mogą się odprężyć, bez tego są źli i przygnębieni. Dużo osób zapada w ten rodzaj uzależnienia przez swoich rówieśników czy rodzinę, którzy wywierają na nich nacisk. Młodzi ludzie nie radząc sobie ze stresem idą na zakupy żeby odetchnąć i się uspokoić. Zakupoholicy nabywając nowe rzeczy na chwilę stają się szczęśliwsi, ale już bo paru godzinach chcą kupić więcej i więcej by znów poczuć się lepiej. W znakomitej większości nowe rzeczy w ogóle nie są im potrzebne.

      Ludzie cierpiący na zakupoholizm wydają na zakupy bardzo dużo pieniędzy przez co bardzo często wpadają w długi. Są przypadki w których uzależnieni zastawiali swoje domy, czy inny dobytek i wydawali go na zakupy.

Takie sytuacje prowadzą często do rozbicia rodzin, utraty majątku oraz załamania psychicznego.

 

Źródła: www.medonet.pl,https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/,

Przygotowała Zofia Kłotkowska kl. VID

 

Uzależnienie od alkoholu

         Moim zdaniem uzależnienie od alkoholu to jedno z najgorszych rzeczy jakie może spotkać człowieka, ponieważ powoduje to bardzo dużo szkód. Jedną z nich jest brak troski i myślenia o rodzinie. Uzależniony  wydaje wszystkie pieniądze na alkohol i nie ma pieniędzy na obiad lub na ciepłą wodę. Co gorsza przez alkohol może czasem nawet dochodzić do przemocy.  Innym negatywnym przykładem alkoholizmu jest brak dbałości o zdrowie, - alkohol niszczy wątrobę i doprowadza do marskości wątroby, i innych chorób,  przez które ludzie umierają. Alkoholizm może  prowadzić  do bankructwa, gdyż wydając wszystkie pieniądze na alkohol, nie ma się ich na codzienne wydatki.  

Opracował Wojciech Mielcarek kl. VID

 

Uzależnienie od komputera

      Uzależnienie od komputera to duży problem, a skutki są opłakane np. ból głowy, wady kręgosłupa, psucie się oczu itp.

      Ludzie najczęściej uzależniają się przez: komunikatory internetowe, Internet Relay Chat (IRC), gry online itp.

      Uzależnionym od komputera najczęściej trudno jest przyznać, że mają problem. Tłumaczą sobie, że nikogo nie krzywdzą, nie robią też niczego nadzwyczajnego. A ponadto, tak spędza wolny czas duża część społeczeństwa.

      Pierwszym krokiem jest decyzja o podjęciu leczenia u specjalisty, który pomoże nam rozwiązać problem. Terapia to długotrwały i trudny okres. Warto podkreślić, że uzależnienie od komputera, czy internetu, to niebezpieczne, szkodliwe zjawiska, dotykające coraz więcej osób.

https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/jak-leczyc-uzaleznienie-od-komputera_pr-4073.html  https://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_uzale%C5%BCnienia_od_internetu

Przygotował Gabriel Mcquade kl. VID

Komentarze

  1. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uzależnienia to ogromny problem, który dotyka coraz więcej ludzi. Szczególnie niebezpieczne są narkotyki. Warto zgłaszać się po pomoc do ośrodków leczenia nałogów takich jak np. https://dezyderata.com/leczenie-narkomanii/

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz