SPRZECIWIAMY SIĘ PRZEMOCY

30 kwietnia - Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci




Przemoc fizyczna - to wszelkiego rodzaju działania wobec dziecka powodujące nieprzypadkowe urazy (stłuczenia, złamania, zasinienia itp.). W krzywdzeniu fizycznym najczęściej można dostrzec dwie jego odmiany:
• dotkliwe karanie dziecka, w którym zadawanie bólu jest uzasadnione regułami, przepisami, oceną zachowania dziecka i często jest zniekształcane przez różne uzasadnienia, racjonalizacje;
• krzywdzenie, będące rezultatem agresji rodziców i potrzeby rozładowania agresywnych uczuć, które bardzo często nie mają nic wspólnego z dzieckiem, ale ze współżyciem w małżeństwie, z kłopotami bytowymi, zawodowymi itd. 

„Tylko klapsy" to też przemoc. Wielu rodziców sądzi, że podnosząc rękę na swoje dziecko, czegoś je w ten sposób nauczy. Mają rację - czegoś je nauczą np.:
• można bić słabszych, jeśli nie podoba nam się ich zachowanie;
• można bić nawet tych, których się kocha;
• silny może innym narzucać swoją wolę, że nie trzeba niczego tłumaczyć ani z nikim się liczyć, bo wszystko można załatwić przemocą.
Dziecko krzywdzone to nie tylko dziecko doświadczające ze strony rodziców lub opiekunów: przemocy fizycznej i wykorzystywania seksualnego, ale i krzywd emocjonalnych, materialnego i emocjonalnego zaniedbania, poniżania, obrażania, manipulowania bądź nawet nadopiekuńczości. Dla zaistnienia którejkolwiek form krzywdzenia dziecka konieczny jest brak szacunku dla dziecka, brak poszanowania jego godności, brak zrozumienia, że jest odrębną jednostką. 

Jeśli jesteś świadkiem przemocy wobec dziecka, reaguj – masz obowiązek!!! Zadzwoń!!!
Niebieska Linia
801 112 00 02
Policja
997
Telefon alarmowy
112 

Autor: Izabella Kołsut

źródło: http://www.wws.wzp.pl/przeciwdzialanie-przemocy/aktualnosci/30-kwietnia-swiatowy-dzien-sprzeciwu-wobec-bicia-dzieci









Komentarze